Uchwała Nr XI/68/2015 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 28 września 2015r. w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji "Planu gospodarki niskoemisyjnej Gminy Zaniemyśl"
Uchwała Nr XI/68/2015
Rady Gminy Zaniemyśl
z dnia 28 września 2015 r.
w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji „Planu gospodarki niskoemisyjnej Gminy Zaniemyśl”
Na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) Rada Gminy Zaniemyśl uchwala co następuje:
§ 1. Przyjmuje się i wdraża do realizacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej Gminy Zaniemyśl, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zaniemyśl.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Rady Gminy
(-) Alina Frąckowiak
Uzasadnienie do uchwały Nr XI/68/2015 Rady Gminy Zaniemyśl
z dnia 28 września 2015 roku
w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji „Planu gospodarki niskoemisyjnej Gminy Zaniemyśl”
Podstawą opracowania Planu jest uchwała Nr XXXI/235/2013 z dnia 25 listopada 2013 w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Zaniemyśl, realizowanego w ramach Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna – Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej (KONKURS nr 2/POIiŚ/9.3/2013) współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Konieczność opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej wiąże się z ratyfikowanym przez Polskę Protokołem z Kioto oraz przyjętym przez Komisję Europejską w grudniu 2008 roku pakietem klimatyczno-energetycznym, które skutkują szeregiem obowiązków, w tym w szczególności koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii, a także zwiększenia udziału wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to dokument, którego celem jest określenie wizji rozwoju gminy w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, pozwalającej osiągnąć długofalowe korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Kluczowym elementem Planu jest wyznaczenie celów strategicznych i szczegółowych, realizujących określoną wizję gminy w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz wdrożenia nowych technologii zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Zgodnie z wymogami konkursu, jak również wymogami prawa na podstawie art. 47, art. 49 oraz art. 57 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 z późn. zm) w dniu 24 czerwca 2015 r., Wójt Gminy Zaniemyśl zwrócił się, do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o uzgodnienie konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu „Plan gospodarki niskoemisyjnej Gminy Zaniemyśl”.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, pismem z dnia 16 września 2015r. (data wpływu do Urzędu Gminy dnia 18 września 2015r.; Nr WOO-III.410.582.2015.PW.1) uzgodnił brak konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Zaniemyśl”. Regionalny Dyrektor stwierdził, że projekt Planu nie kwalifikuje się do projektów dokumentów wymienionych w art. 46 i 47 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U z 2013r., poz. 1235 ze zm.), dlatego nie wymaga przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Opracowany Plan będzie niezbędnym dokumentem, umożliwiającym ubieganie się o przyznanie środków pomocowych z budżetu Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Dokument otwiera drogę do finansowania inwestycji obejmujących między innymi termomodernizację budynków publicznych i mieszkalnych, modernizację źródeł ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej.
W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.
sporządziła: Honorata Jaskólska
Wójt
(-) inż. Krzysztof Urbas
Załącznik nr 1 do uchwały więcej