UCHWAŁA NR XVI/122/2004
Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.
Na podstawie art.40 ust.2 pkt 2 i 42 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorzadzie gminnym /tekst jednolity Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami/ Rada Gminy uchwala:
Statut Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
1.Ośrodku - należy przez to rozumieć Ośrodek Pomocy Społecznej
w Zaniemyślu.
2.Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Zaniemyśl.
3.Radzie - należy przez to rozumieć Radę Gminy Zaniemyśl.
4.Wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Zaniemyśl.
5.Statucie - należy przez to rozumieć Statut Ośrodka Pomocy Społecznej
w Zaniemyślu.
6.Kierowniku - rozumie się przez to Kierownika Ośrodka Pomocy
Społecznej w Zaniemyślu.
§ 2
1.Ośrodek został utworzony na mocy Uchwały Nr XI/53/90 z dnia 30 kwietnia 1990r. Gminnej Rady Narodowej w Zaniemyślu, celem realizacji własnych i zleconych gminie zadań z pomocy społecznej, określonych ustawą z dnia 29 listopada 1990r. o pomocy społecznej /jednolity tekst Dz.U. z 1998r. Nr 64 poz.414 ze zmianami/.
2.Ośrodek jest gminną placówką pomocy społecznej działającą na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej /Dz.U. Nr 64 poz.593/, niniejszego Statutu oraz innych przepisów szczegółowych dotyczących placówek pomocy społecznej i samorządowych jednostek budżetowych.
§ 3
1.Siedzibą Ośrodka jest wieś Zaniemyśl ul.Sienkiewicza 4, a obszarem działania teren Gminy.
2.Ośrodek jest jednostką budżetową i organizacyjną systemu pomocy społecznej.
3.Bieżący nadzór ogólny nad działalnością Ośrodka sprawuje Wójt.
4.Merytoryczny nadzór nad realizacją zadań zleconych sprawuje w imieniu Wojewody właściwy wydział Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Rozdział II
Organy Ośrodka i jego organizacja
§ 4
1.Ośrodkiem kieruje Kierownik, który zarządza powierzonym majątkiem i reprezentuje Ośrodek na zewnątrz.
2.Kierownik wykonuje wobec pracowników Ośrodka czynności z zakresu prawa pracy.
3.Pracownicy Ośrodka są pracownikami samorządowymi, prawa i obowiązki pracowników określa ustawa o pracownikach samorządowych oraz ustawa o pomocy społecznej.
4.Kierownika zatrudnia i zwalnia Wójt.
5.Kierownik wydaje decyzje administracyjne w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej oraz w sprawach z zakresu swiadczeń rodzinnych na podstawie upoważnień udzielonych przez Wójta.
6.Na wniosek Kierownika Wójt może udzielić upoważnienia do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej, także innej osobie.
§ 5
1.Kierownik Ośrodka ustala Regulamin Organizacyjny, w którym określa strukturę organizacyjną oraz zakresy zadań pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy.
2.W skład Ośrodka wchodzą stanowiska pracy do spraw:
-ekonomiczno-administarcyjnych
-pomocy środowiskowej
-świadczeń pomocy społecznej
-usług opiekuńczych - nad chorym w domu
-świadczeń rodzinnych.
3.Pracowników zatrudnia i zwalnia Kierownik Ośrodka.
4.Kierownik koordynuje i nadzoruje pracę pracowników Ośrodka.
§ 6
1.Kierownik przygotowuje analizy i ocenę potrzeb, planuje środki finansowe na ich realizację oraz sporządza analizę i ocenę z ich realizacji i skuteczności świadczonej pomocy.
2.Kierownik raz w roku przedstawia Radzie bilans potrzeb i środków oraz sprawozdanie z działalności Ośrodka i sposobu wykorzystania przyznanych dotacji budżetowych.
Rozdział III
Cele i zadania Ośrodka
§ 7
1.Ośrodek realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej oraz świadczeń rodzinnych na terenie Gminy.
2.Ośrodek wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka.
3.Ośrodek umożliwia osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
§ 8
1.Podstawowym zadaniem Ośrodka jest diagnozowanie i ocena potrzeb jednostek, grup lub środowisk wymagających pomocy społecznej.
2.Opracowanie i realizacja gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka.
3.Sporządzanie bilansu potrzeb gminy w zakresie pomocy społecznej.
4.Podejmowanie działań w zakresie spraw opiekuńczo-wychowawczych, w tym tworzenie gminnego systemu profilaktyki i opieki nad dzieckiem i rodziną.
5.Współpraca z organizacjami społecznymi i instytucjami oraz mobilizowanie środowisk lokalnych do działań na rzecz pomocy społecznej.
6.Praca socjalna.
7.Wykonywanie zadań zleconych na podstawie obowiązujących ustaw i realizacja innych zadań określonych uchwałami Rady.
§ 9
1.Organizowanie i udzielanie świadczeń z zakresu zadań pomocy społecznej /pieniężnych, w naturze i w postaci usług opiekuńczych/ oraz z zakresu świadczeń rodzinnych.
2.Szczegółowy zakres zadań, z podziałem na zadania własne i zlecone, określają odpowiednie przepisy ustawy o pomocy społecznej.
3.Rodzaje, formy i rozmiar świadczeń przyzn awanych przez Ośrodek określają przepisy ustawy o pomocy społecznej, przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz innych aktów prawnych.
Rozdział IV
Postanowienia końcowe
§ 10
1.Zmiany w Statucie Ośrodka są dokonywane przez Radę w drodze uchwały.
2.Traci moc Uchwała Nr XXIV/145/2001 Rady Gminy z dnia 25 czerwca 2001r. w sprawie Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.
3.Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi i Kierownikowi.
4.Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XVI/122/2004 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.
Zmiana Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu spowodowana jest koniecznością dostosowania do ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej /Dz.U. Nr 64 poz.593/ oraz stworzenia warunków do realizacji nowego zadania zleconego a wynikającego z ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych.
WÓJT
/-/inż.Krzysztof Urbas
UCHWAŁA NR XVI/123/2004
Rady Gminy Zaniemysl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie zasad zwrotu świadczeń pomocy społecznej przyznanych w formie zasiłku celowego i pomocy rzeczowej w ramach zadań własnych gminy.
Na podstawie art.18 ust.1, art.39 ust.1 i art.40 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami/ w związku z art.41 ust.2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej /Dz.U. Nr 64 poz.593 ze zmianami/ Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1
W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie bądź rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, określonego w ustawie o pomocy społecznej, może być przyznany zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.
§ 2
Podstawą do rozstrzygnięcia o zwrocie zasiłku w części lub całości oraz terminu i sposobu spłaty jest indywidualna sytuacja osobista, rodzinna i materialna osoby bądź rodziny ubiegającej się o pomoc, którą każdorazowo ustala się w drodze wywiadu rodzinno-środowiskowego.
§ 3
1.Ustala się zasady zwrotu wydatków na świadczenia, o których mowa w § 1 według poniższej tabeli:
Dochód na osobę w rodzinie w % w stosunku Wysokość zwrotu ustalona procentowo w
do dochodu określonego w art.8 ust.1 ustawy stosunku do wartości świadczenia
o pomocy społecznej
1. od 100,01% do 120% 20%
2. od 120,01% do 130% 30%
3. od 130,01% do 140% 50%
4. od 140,01% do 150% 70%
5. od 150,01% do 160% 90%
6. powyżej 160,01% 100%
2.Zwrot zasiłku świadczeniobiorca uiszcza zgodnie z decyzją wydaną w sprawie na kon to Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zaniemyśl i Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
§ 6
Traci moc Uchwała Rady Gminy Zaniemysl Nr XXV/158/97 z dnia 27 stycznia 1997r. ze zmianami z dnia 27 lutego 1998r. w sprfawie zasad zwrotu świadczeń pomocy społecznej przyznanych w formie zasiłku celowego, pomocy rzeczowej, świadczeń leczniczo-zdrowotnych udzielanych w ramach zadań własnych gminy.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XVI/123/2004 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku w sprawie zasad zwrotu świadczeń pomocy społecznej przyznanych w formie zasiłku celowego i pomocy rzeczowej w ramach zadań własnych gminy.
Nowa ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej zobowiązuje gminę do określenia zasad zwrotu świadczeń pomocy społecznej przyznanych w formie zasiłku celowego i pomocy rzeczowej. W art.8 ust.1 ustawy o pomocy społecznej określono kryteria, które uprawniają do świadczeń z pomocy społecznej. Jednakże art.41 ust.2 ustawy mówi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać przyznana pomoc pieniężna lub rzeczowa ale pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków poniesionych na pomoc rzeczową. Podstawą do przyznania tych świadczeń i określenia wysokości, terminu oraz sposobu zwrotu jest wywiad środowiskowy, który dokumentuje szczególne okoliczności sprawy uzasadniające przyznanie tego świadczenia.
WÓJT
/-/inż.Krzysztof Urbas
UCHWAŁA NR XVI/124/2004
Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie zasad zwrotu świadczeń pomocy społecznej przyznanych w formie zasiłku okresowego w ramach zadań własnych gminy.
Na podstawie art.18 ust.1, art.39 ust.1 i art.40 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami/ w związku z art.41 ust.2 i art.147 ust.1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej /Dz.U. Nr 64 poz.593 ze zmianami/ Rada Gminy Zaniemyśl uchwala, co następuje:
§ 1
W szczedgólnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany zasiłek okresowy pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku.
§ 2
Podstawą do rozstrzygnięcia o zwrocie zasiłku w części lub całości oraz terminu i sposobu spłaty jest indywidualna sytuacja osobista, rodzinna i materialna osoby bądź rodziny ubiegającej się o pomoc, która każdorazowo ustala się w drodze wywiadu środowiskowego.
§ 3
1.Ustala się zasady zwrotu wydatków na świadczenia, o których mowa w § 1 według poniższej tabeli:
Dochód rodziny określony % w stosunku do Wysokość zwrotu ustalona procentowo w
dochodu określonego w art.8 ust.1 ustawy o stosunku do wartości świadczenia
pomocy społecznej
1. od 100,01% do 120% 30%
2. od 120,01% do 150% 60%
3. od 150,01% do 180% 90%
4. powyżej 180,01% 100%
2.Zwrot zasiłku świadczeniobiorca uiszcza zgodnie z decyzją wydaną w sprawie na konto Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zaniemyśl i Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyslu.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
Nowa ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej zobowiązuje gminę do określenia zasad zwrotu świadczeń pomocy społecznej przyznanych w formie zasiłku okresowego, będącego aktualnie zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym. W art.8 ust.1 ustawy o pomocy społecznej określono kryteria, które uprawniają do świadczeń z pomocy społecznej. Jednakże art.41 pkt 2 ustawy mówi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie lub rodzinie o dochodach przekraczających kryterfium dochodowe może być przyzn any zasiłek okresowy pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku. Podstawą do przyznania tego świadczenia i określenia wysokości, terminu oraz sposobu zwrotu jest wywiad środowiskowy, który dokumentuje szczególne okoliczności sprawy uzasadniające przyznanie tego zasiłku z pomocy społecznej.
WÓJT
/-/inż.Krzysztof Urbas
UCHWAŁA NR XVI/125/2004
Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie zaopiniowania i potwierdzenia celowości realizacji zadania i efektywności projektowanego przedsięwzięcia zgłoszonego do dofinansowania ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w 2005 roku.
Na podstawie art.18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591/ Rada Gminy Zaniemyśl uchwala, co następuje:
§ 1
Opiniuje się pozytywnie celowość realizacji zadania i efektywności projektowanego przedsięwzięcia pn "budowa drogi dojazdowej do pól w obrębie geodezyjnym Polwica", planowanego do wykonania przez Gminę Zaniemyśl, zgłoszonego do dofinansowania ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w 2005 roku.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
Uzasadnienie
do Uchwały N r XVI/125/2004 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004r. w sprawie zaopiniowania i potwierdzenia celowości realizacji zadania i efektywności projektowanego przedsięwzięcia zgłoszonego do dofinansowania ze środków Funduszu Ochrony gruntów Rolnych w 2005 roku.
Składany przez gminę wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych przyjętego zadania winien uzyskać opinię Rady Gminy potwierdzającą celowość realizacji i efektywności projektowanego przedsięwzięcia.
Gmina Zaniemyśl zamierza zgłosić do Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu do wykonania obiekt, który może być dofinansowany ze środków FOGR. Zgłoszeniu podlega obiekt pn "budowa drogi dojazdowej do pól w obrębie geodezyjnym Polwica".
WÓJT
/-/inż.Krzysztof Urbas
UCHWAŁA NR XVI/126/2004
Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie utrzymania czystości i porządku w gminie.
Na podstawie art.18 ust.2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami/ oraz art.6 ust.1 pkt 2 i 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /Dz.U. z 1996r. Nr 132 poz.622 ze zmianami/ Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1
Ustala się górne stawki opłat dla właścicieli nieruchomości, którzy nie udokumentują korzystania z usług określonych w uchwale Nr XV/115/2004 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 28 czerwca 2004 r.:
a/ za wywóz odpadów komunalnych stałych od każdego mieszkańca
nieruchomości - 13,00 zł/m-c
b/ za wywóz odpadów komunalnych ciekłych według wskazań wodo-
mierza lub ryczałtu ustawowego - 16,80 zł/m3
c/ do powyższych kwot dolicza się podatek VAT.
§ 2
Obowiązki określone w § 1 przejmuje w trybie wykonania zastępczo gmina.
§ 3
Odpłatności zawarte w § 1 niniejszej uchwały podlegają zwiększeniu z chwilą wzrostu średnich kosztów świadczonych usług przez podmioty posiadające koncesje.
Zmianę średniej stawki dokonuje się raz w roku.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zaniemyśl.
§ 5
Uchwała wchodzi życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego oraz podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy informacyjnej w siedzibie Urzędu Gminy ul.Średzka 9 oraz w poszczególnych sołectwach.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
Uzasadnienie
do Uchwały Rady Gminy Zaniemyśl Nr XVI/126/2004 z dnia 20 września 2004 roku w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie utrzymania czystości i porządku w gminie.
Zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Zaniemyśl Nr XV/115/2004 z dnia 28 czerwca 2004r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku w gminie z § 13 wyżej cytowanej uchwały wynika, że należy ustalić górne stawki opłat w celu wyegzekwowania zawierania umów i udokumentowania korzystania z usług podmiotów posiadających koncesje.
Przedstawione w uchwale górne stawki opłat ustalono na podstawie średnich kosztów usług wykonywanych przez podmioty świadczące usługi i tak:
-średni koszt wywozu 1 pojemnika 110 l wynosi 6,50 zł netto,
-średni koszt wywozu 1m3 ścieków wynosi 8,40 zł netto.
Powyższe koszty w uchwale zostały podwyższone o 100%.
W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.
WÓJT
/-/inż.Krzysztof Urbas
UCHWAŁA NR XVI/127/2004
Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie zmiany § 1 Uchwały Nr XIII/108/2004 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 15 marca 2004r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie Powiatowi Średzkiemu pomocy finansowej.
Na podstawie art.10 ust.2 w związku z art.18 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami/ oraz art.117a ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych /Dz.U. z 2003r. Nr 15 poz.148 ze zmianami/, Rada Gminy Zaniemyśl uchwala, co następuje:
§ 1
W Uchwale Nr XIII/108/2004 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 15 marca 2004r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie Powiatowi Średzkiemu pomocy finansowej, § 1 otrzymuje brzmienie: "Wyraża się zgodę na udzielenie w 2004r. Powiatowi Średzkiemu pomocy finansowej w kwocie 6.156,00 zł /słownie:sześćtysięcystopięćdziesiątsześćzło-
tych/ na utrzymanie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Środzie Wlkp."
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zaniemyśl.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
UCHWAŁA NR XVI/128/2004
Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie Powiatowi Średzkiemu pomocy finansowej.
Na podstawie art.10 ust.2 w związku z art.18 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami/ oraz art.117a ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych /Dz.U. z 2003r. Nr 15 poz.148 ze zmianami/, Rada Gminy Zaniemyśl uchwala, co następuje:
§ 1
Wyraża się zgodę na udzielenie w 2005r. Powiatowi Średzkiemu pomocy finansowej w kwocie 6.312,00zł /słownie:sześćtysięcytrzystadwanaście-
złotych/ na utrzymanie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Środzie Wlkp.
§ 2
1.Upoważnia się Wójta Gminy do podpisania Aneksu do zawartego w dniu 2 lipca 2003r. z Zarządem Powiatu Średzkiego Porozumienia, zgodnie z treścią § 1.
2.Wysokość pomocy finansowej, o której mowa w § 1 w latach następnych określona zostanie w odrębnych uchwałach.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zaniemyśl.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2005r.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
UCHWAŁA NR XVI/129/2004
Rady Gminy Zaniemysl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Zaniemyśl na lata 2004-2011.
Na podstawie art.18 ust.2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami/ Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1
Uchwala się Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Zaniemyśl na lata 2004-2011, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XVI/129/2004 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Zaniemyśl na lata 2004-2011.
Niniejszy dokument stanowi koncepcję świadomego dążenia Gminy do uporządkowania działań niezależnych od siebie podmiotów w celu osiągnięcia wspólnego sukcesu w zakresie rozwoju zarówno społecznego jak i gospodarczego. Ponadto przy jego opracowywaniu wzięto pod uwagę fakt, iż będzie on dokumentem niezbędnym w przypadku aplikowania o środki pochodzące z programów Unii Europejskiej. Dlatego też szczególna uwaga została skupiona na przedsięwzięciach nierozerwalnie związanych celami określonymi w Strategiach i Programach Narodowych. Stąd podjęcie przedmiotowej uchwały uważa się za uzasadnione.
WÓJT
/-/inż.Krzysztof Urbas
U C H W A Ł A Nr. XVI/ 130 / 2004r.
Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 20 września 2004 roku
w sprawie: zmiany uchwały nr. XII/100/2004 r Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Zaniemyśl na rok 2004.
Na podstawie art 18 ust 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2001 roku .Nr.142 poz.1591 ze zmianami), oraz art.124 ust.1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r Nr. 15 poz.148 ze zmianami )
Rada Gminy Zaniemyśl uchwala co następuje:
§ 1- w uchwale Nr. XII/100/2004r Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 9 lutego 2004 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy Zaniemyśl, zmienionej uchwałą nr. XIII/104/2004 r Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 15 marca w 2004r, zarządzeniem nr, 76 Wójta Gminy Zaniemyśl z dnia 19 kwietnia 2004r, zarządzeniem nr. 87 Wójta Gminy Zaniemyśl z dnia 19 maja 2004 roku, uchwałą nr. XV/119/2004 r Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 28 czerwca 2004 r oraz zarządzeniem nr. 97 Wójta Gminy Zaniemyśl z dnia 21 lipca 2004 r
wprowadza się następujące zmiany:
w §1 ust.1 - zwiększa się dochody budżetu gminy Zaniemyśl o kwotę 201.428 zł
i po zmianie wynoszą 11.440.698 zł
w tym: - dotacje na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej zmniejszono o 11.524 zł i po zmianie wynoszą - 742 363 zł
(zgodnie z załącznikiem nr 1 i 3 do uchwały)
ust.2 - zwiększa się wydatki budżetu gminy Zaniemyśl o kwotę 201.428 zł
i po zmianie wynoszą 11.813 198 zł
w tym:- wydatki na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej zmniejszono o 40.994 zł i po zmianie wynoszą - 712.893 zł
(zgodnie z załącznikiem nr 2 i 3 do uchwały)
§ 2 - Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 4 - Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia
Przewodniczący Rady Gminy
/-/mgr Mieczysław Kubiak
U z a s a d n i e n i e
do uchwały Rady Gminy z dnia 20 września 2004 roku
Przeprowadzone zmiany w budżecie dotyczą zwiększenia planu w dochodach własnych o kwotę 128.069 zł, zmniejszenia dotacji na zadania zlecone w wysokości 11.524 zł. zwiększenia dotacji na zadania własne w kwocie 9 843 zł, przeznaczenia części umorzonej pożyczki z WFOŚ i GW w Poznaniu w kwocie 120.000 zł, zwiększenia części subwencji oświatowej w kwocie 75.040 zł, przeniesień w planie wydatków na kwotę 33.400 zł.
Dz.600 – Transport i łączność – dochody – rozdział 60016 – udział mieszkańców w budowie dróg gminnych w kwocie 3.500 zł
Wydatki – rozdział 60014 §6300 – Urząd Miejski w Kórniku nie ujął w budżecie inwestycji p.n. budowa nawierzchni drogi Bożydar –Biernatki w wyniku czego zmniejsza się plan budżetu po stronie wydatków o kwotę 25.000 zł, która przeznaczona była jako udział gminy Zaniemyśl w kosztach inwestycji.
- rozdział 60016 §6050 – zwiększa się plan wydatków przeznaczonych na sfinansowanie budowy drogi we wsi Lubonieczek o kwotę 61.200 zł, ponieważ koszt całkowity wraz z dokumentacją geodezyjną i nadzorem wynosi 224.285 zł a w budżecie było zabezpieczone 163130 zł.
Dz. 700 – Gospodarka mieszkaniowa – dochody – zwiększa się plan wpływu dochodów ze sprzedaży mienia komunalnego i wpływu odsetek za sprzedaż ratalną ogółem o kwotę 80 250 zł, ponieważ spłacona została należność za 2003rok wraz z odsetkami.
Dz. 750 – Administracja samorządowa - dochody – w rozdziale 75023 zwiększa się plan dochodów o kwotę 1.158 zł z tytułu uzyskania odszkodowania za spaloną centralkę telefoniczna przez przepięcia w sieci elektrycznej.
Dz. 756 – Dochody od osób prawnych, osób fizycznych i od innych jednostek nie posiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem – rozdział 75 615 § 0370 – zmniejszono plan wpływu opłaty za posiadanie psów o kwotę 3.000 zł. Kwotę tą dostosowano do wielkości przypisu,
- rozdział 75618 - zmniejszono plan dochodów z opłaty planistycznej w kwocie 10.000 zł, ponieważ w tym roku nie przystąpiono do opracowania planów miejscowych.
Dz.757 – Obsługa długu publicznego – wydatki – zwiększa się plan wydatków w kwocie 6.549 zł na opłacenie odsetek od pożyczki z WFOŚ i GW, która zostanie podjęta w miesiącu wrześniu.
Dz. 758 - Różne rozliczenia – dochody- rozdział 75 801 - pismem nr. ST5 – 4820 – 19g/2004 Ministerstwa Finansów z dnia 16 lipca 2004r zwiększono wielkość części oświatowej subwencji ogólnej o kwotę 75.040 zł
- rozdział 75805 – zrównoważono planem kwotę 29 561 zł stanowiącą refundację udzielonych ulg ustawowych w podatku rolnym i leśnym za II półrocze ubiegłego roku.
- rozdział 75814 – zwiększono plan wpływu odsetek od środków na lokatach terminowych o kwotę 18.000 zł.
Dz. 801- Oświata i wychowanie – dochody - zwiększono plan wpływu dochodów z tytułu wynajmu autobusu i pomieszczeń szkolnych ogółem o 14.000 zł a zmniejszono plan wpływu opłat rodziców za dzieci przebywające w przedszkolu o kwotę 5.600 zł z uwagi na nieobecność dzieci spowodowane chorobą. O kwotę tą również zmniejszono plan wydatków na żywienie.
Wydatki - w rozdziałach 80101 i 80113 zwiększono plan wydatków na bieżące utrzymanie szczególnie na opłacenie rachunków za prąd, wodę, wywóz nieczystości ogółem o 14.000 zł. Na remonty przeznaczono kwotę 31.960 zł.
Rozdział 80146 – w wyniku zawartego porozumienie z Powiatowym Ośrodkiem Doradztwa Nauczycieli w ramach przeniesień zwiększono plan dotacji o kwotę 156 zł.
Środki specjalne - ogółem kwota przychodów i wydatków nie zostaje zmieniona, lecz dokonuje się przeniesień w planie wydatków między paragrafami w rozdziale 80101 polegających na zmniejszeniu § 4220 o kwotę 6.500 zł a zwiększeniu §4210 z przeznaczeniem na zakup wyposażenia kuchni.
Dz. 852- Pomoc Społeczna - zmniejszono plan dochodów i wydatków wg pisma Wojewody Wielkopolskiego nr. FB.I.-7-3011-308/04 z dnia 27 lipca br. w wysokości 1.681 zł . Zmiana polega na zwiększeniu rozdziału 85214 § 2030 o kwotę 9.843 zl a zmniejszeniu rozdziału 85214 § 2010 o kwotę 11.524 zł.
Zmiana ta została uwzględniona w załączniku nr. 3
Dz. 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska - wydatki- rozdział 90095 – pismem nr. FOŚ.
III A/Po/42/558/04 Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z dnia 15 lipca 2004 r. umorzono część pożyczki, która była wzięta na dofinansowanie budowy sieci kanalizacji sanitarnej III etap w Zaniemyślu w wysokości 120.000 zł. Kwota ta została przeznaczona na dalsze wykonanie odcinków gazyfikacji gminy.
W załączniku nr. 3 tj. w planie zadań zleconych w dz. 900 , rozdział 90015 § 4260 skorygowano w planie wydatków kwotę 29.470 zł, która jest refundacją wydatków za oświetlenie uliczne dróg powiatowych i wojewódzkich poniesionych w roku ubiegłym.
Sporządziła.
Czesława Niemir
WÓJT
/-/inż.Krzysztof Urbas