Podsumowanie - dotyczy Uchwały Nr XXVII/212/2009 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 30 listopada 2009r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej w miejscowości Lubonieczek, gm.Zaniemyśl
Zaniemyśl, dnia 02 kwietnia 2010 r.
PODSUMOWANIE
Niniejsze podsumowanie sporządza się na podstawie art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 z późniejszymi zmianami) w związku z uchwałą Nr XXVII/212/2009 Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej w miejscowości Lubonieczek, gm. Zaniemyśl.
I. Rozwiązania alternatywne
W planie przewidziano szereg właściwych i celowych rozwiązań regulujących formę i zakres projektowanych inwestycji. W sposób właściwy uwzględniono konieczność troski o ochronę środowiska przyrodniczego obszaru. Mając na uwadze powyższe, stwierdza się, że plan nie wymaga dalszych przekształceń jego zapisów, co miałoby mieć na celu poprawę dbałości o stan środowiska przyrodniczego na przedmiotowych działkach i w ich okolicy.
Mając na uwadze powyższe, nie ma potrzeby sugerowania rozwiązań alternatywnych w stosunku do proponowanych w planie miejscowym.
II. Informacja o sposobie wzięcia pod uwagę i zakresie uwzględnienia:
1. ustaleń zawartych w prognozie oddziaływania na środowisko:
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest zbieżny z ustaleniami i zaleceniami zawartymi w prognozie oddziaływania na środowisko. Realizacja szczegółowych ustaleń zawartych w ww. prognozie będzie możliwa na etapie budowy i funkcjonowania przedmiotowej inwestycji.
2. opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego:
Projekt planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko uzyskał pozytywną opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.
W ww. opinii, wskazano uwagi, zarówno do projektu planu jak i prognozy oddziaływania na środowisko. Ustosunkowując się do opinii RDOŚ w Poznaniu, zajęto stanowisko odnośnie uzasadnionych uwag wprowadzając niezbędne korekty do prognozy oraz do projektu planu miejscowego.
Projekt planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko uzyskał pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Wlkp.
3. zgłoszonych uwag i wniosków:
W trakcie prowadzenia procedury planistycznej nie złożono wniosków ani uwag do projektu planu miejscowego.
4. wyników postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.
W trakcie prowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wykluczono jakakolwiek dyspersję zanieczyszczeń, mogącą powodować transgraniczne oddziaływanie projektowanej inwestycji na środowisko. W związku z tym, nie przeprowadzono postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania inwestycji na środowisko.
5. propozycji dotyczących metod i częstotliwości przeprowadzania monitoringu skutków realizacji postanowień dokumentu:
Analiza skutków realizacji projektu planu miejscowego, którego niniejsza prognoza dotyczy, powinna odbywać się dwuetapowo. Pierwszy etap analizy zaleca się przeprowadzić w trakcie realizacji zamierzenia inwestycyjnego. Analiza powinna obejmować w szczególności sprawdzenie następujących elementów:
- sposób zabezpieczenia wykopów budowlanych przed przenikaniem do nich zanieczyszczeń z powierzchni ziemi,
- sposób zabezpieczenia placu obsługi inwestycji (rodzaj zabezpieczeń przed przenikaniem zanieczyszczeń do gruntu),
- sposób prowadzenia gospodarki odpadami oraz masami ziemnymi.
Kolejny etap analizy skutków realizacji projektu planu powinien się odbyć po całkowitym zakończeniu realizacji zamierzenia inwestycyjnego. W drugim etapie należy dokonać ogólnej oceny wykonania zamierzenia inwestycyjnego z uwzględnieniem stanu estetycznego terenu po zakończeniu budowy oraz sposobu dotrzymania ustaleń wynikających z projektu planu.
Analiza skutków realizacji postanowień projektu planu powinna być w miarę możliwości prowadzona na bieżąco, przez ekipy prowadzące prace budowlane. Minimalizacja negatywnych oddziaływań na środowisko projektowanej inwestycji powinna być realizowana m.in. poprzez dbałość o wykonanie inwestycji i o przestrzeganie wytycznych zawartych w projektach.
Wójt
( - ) inż. Krzysztof Urbas
Sprawę prowadzi:
Maria Grzelak
tel. (0-61) 28 57 142, w. 31.
e-mail: gp@zaniemysl.pl